Biga ilçe tarım müdürlüğünün projeleri kapsamında yer alan ahlat ağaçlarına yönelik aşılamalara Göktepe Köyünde başlandı.


 

 

Biga Kaymakamı Fatih Genel, Biga İlçe Jandarma Komutanı Abdullah Cengiz, Özel İdare Müdürü Hasan Kaya, Balıklıçeşme Belediye Başkanı Nihat Borazan, Kozçeşme Belediye Başkanı Ahmet Tozan, İlçe Tarım Müdürü Ümit Ortan, Köy Muhtarları ve halkının katılımı ile Göktepe Köyünde ahlat ağaçları aşılandı. İlk armut aşılamasını ise Kaymakam Genel yaptı.

Göktepe Köyünde 2 bin dönümlük merada bulanan 5 bin ahlat armudu ağacına 15 çeşit cins armut aşısı yapıldı.

Biga Kaymakamlığı  Özel  İdare  Müdürlüğü proje  koordinatörlüğünü öncülüğünde yürütülen proje ile 2010 Yılında  3  bin ağaç aşılandı ve başlangıç Göktepe Köyü olmakla birlikte 2011 yılı içerisinde de  10  bin ağacın aşılanması hedefleniyor.  

Hedeflerinin Ahlat  neslinin devam edebilmesi  için en fazla yarısını aşılamak olduğunu belirten Kaymakam Fatih Genel, “  Hedefimiz  doğadaki tüm ahlatları aşılamak değildir. En fazla yarısı aşılanırsa planladığımız hedefe ulaşabiliriz.  Geçen yıl 3 bin olan aşılama sayısını bu yıl içerisinde 10 bine çıkaracağız” diye konuştu.


 
 

 

Bu Haber 2270 Kez Okundu...
Haber Tarihi:24.03.2011
Yorum YazYorumlar