Bigahaberfark'ın Modern Dünyanın Seyyahı Saim Orhan ile gerçekleştirdiği o söyleşi:


Tam 19 yıllık bir serüven…  1992 yılında Azerbaycan’da deneme yayınları yapan Zaman Televizyonu’nda başlayan Ayna bugünkü gezi-belgesel formatını hiç aklına getirmemişti. Çünkü Ayna bir Arena veya Deşifre gibi haber-araştırma programıydı… araştırma haberi hazırlamak üzere ilk yurt dışı seyahatini Mısır’a yapar Saim Orhan ve Ayna ekibi. Programa renklilik ve farklılık katmak için de Mısır coğrafyası haber-gezi formatı tadında yansıtılır ekranlara, işte o günden 1999 yılına kadar bu formatta yayınlanır Ayna…

2001 yılında dil eğitimini tamamlayarak Amerika’dan dönen Saim Orhan, kendisini özleyen izleyicisiyle artık sadece gezi-belgesel formatında buluşacaktır. Format değişikliğine giden yeni Ayna’nın ilk Pakistan’la başlayan dünya yolculuğu bugün tam 130 ülkeye ulaştı. Saim Orhan ve ekibinin yeni yayın dönemindeki rotasında ise Vanuatu, Fiji ve Solomon Adaları gibi ismi pek duyulmamış ada ülkeleri var.

Ayağının tozuyla yurt dışı çekimlerinden dönen Ayna’nın yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan ile İstanbul’da Samanyolu Televizyonu’nda görüştük. İşte Bigahaberfark olarak, Türkiye’nin en çok seyredilen yerli belgeseli Ayna’nın yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan’la gerçekleştirdiğimiz o söyleşi…

Bigahaberfark: Siz Saim Orhan ve Ayna ekibi olarak dünyanın penceresini evlere açıyorsunuz. Türkiye insanı gerek ekonomisi gerek çalışma koşulları gereği yurt dışı gezilerine belki de çok nadir çıktığı için Ayna’yı büyük bir tutkuyla takip ediyor. Bu anlamda baktığınız zaman Ayna Türkiye’nin neresinde?

Saim Orhan: Bizim öncelikle belirttiğimiz gibi Ayna, dünyayı evlere yansıtan program. İzleyicilerimizden gelen telefon ve mesajlarda açıkça görülüyor ki her yaştan önemli bir izleyici kitlemiz var ve birçok izleyicimiz de o ülkelere gitmeden gezmiş gibi oluyoruz diyor. Biz Papua Yeni Gine’den Venezuela’ya, Kolombiya’dan Srilanka’ya kadar dünyayı turladık ve evlere konuk ettik. Programda “Bir Türkiye vatandaşı yurt dışına çıktığında nerelere gider, hangi konulara ilgi duyar, nasıl tepkiler verir, ne gözle bakar, ne yer?” sorularını cevaplamaya çalışıyoruz. Uzun yıllar devam eden programımızın ilgiyle takip edilmesi bizi mutlu ediyor ve her yolculuğumuza da büyük bir heyecanla çıkıyoruz.

Bigahaberfark: Türkiye’de yurt dışı belgeselleri yapılıyor fakat Ayna farklı bir format ve üslup izliyor. Bunu nasıl kazandınız ve Ayna için düşündüğünüz daha farklı çalışmalar var mı?

Saim Orhan: Ayna türdeşlerinden farklı bir formatla yola çıktı ve her yeni çekimlerle de bunu ortaya koyuyor. Biz Ayna ekibi olarak televizyonun eğlendirme işlevinin yanında bilgi aktarımına vurgu yapıyoruz. Adı duyulmamış ülkeleri, bilinmeyen kabileleri, farklı kültürleri ve değişik iklimleri seyircilerimizle buluşturuyoruz. Programda bir yandan gerçekleştirdiğimiz röportajlar ve üniversite ziyaretleri ile yurt dışında eğitim almak isteyen genci ve ticaret yapmaya hevesli iş adamlarını harekete geçirirken bir yandan da Gambiya’daki ısırmayan timsahları veya danaburnu yiyen insanları da ekranlara taşıyoruz.

Bigahaberfark: Ayna dünyayı hızla dolaşmaya devam ediyor ve bugüne kadar kilometre olarak dünyayı 30 kez turladınız ve 130 ülkede çekimler yaptınız. Ayna’nın şu zamana kadar çekim yapmadığı ülke sayısı çok az, tekrar aynı ülkeleri ziyaret ederek program devam edecek mi? Önceden çekim yaptığınız ülkelerden bu kez neler yansıtacaksınız?

 Saim Orhan: Evet 19 yıldır dünyayı dolaşarak Türkiye’ye yansıtıyoruz ve inşallah yansıtmaya devam edeceğiz. Ayna yeni yayın döneminde de ismi pek duyulmamış ada ülkelerine gidiyor. Öncelikli olarak yeni ülkelerle yolculuğumuza devam ediyoruz ama belli bir zaman sonra önceki yıllarda çekim yaptığımız ülkelere tekrar gideceğiz. Bu kez o ülkede neler değişti gözüyle bakacağız ve değişeni yansıtacağız izleyicimize.

Bigahaberfark:  Yurt dışı gezi ve seyahat belgeseli hazırlamak uzun yolculuklar ve zaman isteyen bir çalışma, zevkli geçen yolculukların yanında zorluklarından biraz bahseder misiniz?

Saim Orhan: Gezi ve Seyahat programlarını izleyen herkes çok zevkli bir iş olarak görüyor, doğru çünkü görünen o. Halka sorduğunuzda hem para kazanılıyor hem de geziliyor deniliyor. Aslında işimiz gerçekten zor ve yorucu. Çekimler için genelde 10 gün yurt dışında oluyorum ama bu bazen 20 günü de buluyor. Çekimlerden sonra Türkiye’ye dönerek yayına hazırlık aşamasını sürdürüyoruz ve bir sonraki çekimler için tekrar hazırlığa başlayıp devamında yolculuğumuza kaldığımız yerden hareket ediyoruz. Ama ne olursa olsun hep söylediğim gibi işimi severek yaptığım için yorulmuyorum.

Bigahaberfark: Ayna herkesin bildiği gibi yurt dışı belgeseli hazırlayan bir program ama önceki yıllarda Van, Mardin ve Diyarbakır gibi illerde program hazırladınız. Ayna’da bir program değişikliği var mı ya da önümüzdeki zamanlarda yine Türkiye’nin diğer illerinde program yapmayı düşünüyor musunuz?

Saim Orhan: Hayır, Ayna programı yurtdışı belgesellerine devam ediyor ve şu anda planlanan bir yurt içi çekimleri söz konusu değil. Ama bu hiçbir zaman yut içi çekimleri yapılmayacak anlamına da gelmiyor. Sizin de belirttiğiniz gibi Ayna yurtdışı belgeseli hazırlayan bir program. Van, Mardin ve Diyarbakır gibi illerde yapılan çekimlerde o zamanın gerekliliğinden dolayı gerçekleştirildi. Tabi bu yayınlar sonrasında çok olumlu mesajlar aldık ve Ayna’dan yurt içi belgeselleri hazırlanması istendi. Şu anda böyle bir şey düşünülmüyor ama ileriki zamanlarda neden olmasın…

Bigahaberfark: Görünüşe göre Ayna daha uzun yıllar Türkiye’nin en çok sevilen ve izlenen belgeseli olmaya devam edecek ama belli bir zaman sonra sizde dinleneceksiniz ve kitap yazmak vs gibi planladığınız çalışmalar var. Ayna’nın başka biri tarafından devam ettirilmesini istiyor musunuz bunun için bir çalışmanız var mı?

Saim Orhan: Böyle bir durum öncelikle Samanyolu Televizyonu’nun alacağı bir karar. Tabi ki de bir zaman sonra bizde gerek yaşımızdan gerek sağlığımız açısından Ayna’ya veda edeceğiz ve planladığımız şekilde kitap yazmak gibi farklı çalışmalarımız olacak. Bilindiği gibi programlar reyting aldığı ölçüde ayakta kalır ve Televizyonlar ile anlaşmaları devam eder. Biz başındayken veya sonrasında programın devam ettirilip ettirilmeyeceği değerlendirilerek karar alınır. Tabi sorunuzda belirttiğiniz gibi Ayna Programını devam ettirecek arkadaşlar çıkabilir.

Bigahaberfark: Bizde haberfark olarak bu samimi söyleşi için Saim Orhan’a teşekkür ediyor, Ayna’nın her daim dünyayı ekranlara yansıtmasını temenni ediyoruz. Yolunuz açık olsun…

 

bigahaberfark.com


 
 

 

Bu Haber 5138 Kez Okundu...
Haber Tarihi:09.09.2011
Yorum YazYorumlar